„Būsto valda“ kauniečius ragina aktyviai dalyvauti daugiabučių renovacijoje

„Būsto valda“ kauniečius ragina aktyviai dalyvauti daugiabučių renovacijoje

Kaunas turi kuo didžiuotis – per tris daugiabučių renovacijos etapus jau įgyvendinta apie pusantro šimto modernizacijos projektų. Tai didžiausias skaičius tarp visų šalies savivaldybių. Namus administruojančios bendrovės „Būsto valda“ specialistai pastebi, kad artėja ketvirtasis daugiabučių modernizavimo etapas, kuriam kauniečiai turėtų pradėti ruoštis jau dabar.

Užtenka ir vieno žmogaus iniciatyvos

„Kauniečiai labai aktyviai dalyvavo iki šiol vykusiuose renovacijos etapuose, todėl jie neturėtų praleisti progos pasidomėti savo namo modernizavimo galimybėmis ir artėjant naujam pastatų renovavimo etapui. Planuojama, kad kvietimas teikti investicinius projektus daugiabučių modernizacijai bus paskelbtas dar iki šių metų pabaigos, todėl gyventojams, kurie norėtų atnaujinti savo namą, turėtų nedelsiant imtis aktyvių veiksmų“, – sako pastatų priežiūros ir administravimo įmonių grupei „Civinity“ priklausančios „Būsto valdos“ direktorius Šarūnas Eidintas.

Pasak Š. Eidinto, pirmasis žingsnis, norint renovuoti namą – organizuoti namo gyventojų susirinkimą, kuriame dauguma butų savininkų kartu su administratoriumi turėtų aptarti namo renovavimo poreikį ir galimybes. Esant namo bendruomenės pritarimui, namo administratorius nustatęs pagrindines namo problemas, padės parengti investicinį projektą renovacijai.

„Raginame gyventojus būti aktyviais. Kartais užtenka vieno entuziastingo namo gyventojo, kuris gali išjudinti visą procesą. Jeigu bendrą susitikimą vienam žmogui organizuoti per sudėtinga, o galbūt jis nežino, kaip renovacijos pranašumus pristatyti kaimynams, rekomenduojame konsultacijos kreiptis į „Būsto valdą“. Mūsų specialistai turi didelę patirtį administruojant renovacijos projektus, todėl profesionaliai patars,  atsakys į visus gyventojams rūpimus klausimus, o apsisprendus dėl renovacijos – parengs reikiamus dokumentus“, – pataria Š. Eidintas.

Kai daugiabučio renovacijai skiriamas valstybės finansavimas, renovacijos projekto administratorius pasirūpina sklandžia tolesne projekto eiga – padeda pasirinkti darbų rangovą, užtikrina atliekamų darbų priežiūrą.

Daugiabučio renovacijos procesas dažniausiai trunka nuo 18 iki 24 mėnesių. „Būsto valda“ direktorius pastebi, kad norint sėkmingai ir laiku įgyvendinti namo renovaciją labai svarbus visų šiame procese dalyvaujančių pusių – gyventojų, namo administratoriaus ir rangovų – bendradarbiavimas.

Kauno daugiabučių problemos

„Būsto valda“ tarp visų namų administratorių yra daugiausiai renovacijos projektų Kauno mieste įgyvendinusi įmonė. Jos sėkmingai užbaigtų projektų sąraše yra 33 namai, o dar 12 modernizavimo projektų vykdomi šiuo metu.

„Esame gerai susipažinę su Kauno daugiabučių specifika, žinome pagrindinius senos statybos namuose pasitaikančius trūkumus ir dėl to gyventojams iškylančias problemas“, – teigia Š. Eidintas.

Kauno daugiabučiuose susiduriama su panašiais iššūkiais kaip ir kituose miestuose esančiuose senos statybos namuose. Anot Š. Eidinto, viena pagrindinių bėdų, kuri yra būdinga daugeliui Kauno daugiabučių, tai prastos būklės fasadai, dėl kurių nesandarumo prarandama namo šiluma, dažnai pro siūlių tarpus skverbiasi šaltis ir drėgmė. Pasitaiko atvejų, kai suskilusios plytos ar sienos kelia grėsmę namo gyventojams ir praeiviams.

Kitos dažnos problemos, būdingos praktiškai visiems prieš 30-40 metų pastatytiems daugiabučiams – pasenę vandentiekio bei nuotekų vamzdynai bei atgyvenusios šildymo sistemos. Seni vamzdžiai yra rizikingi, nes dažnai prakiūra, ištekėjęs vanduo užpila gyventojų butus, o tai lemia finansiškai didelius nuostolius gyventojams. Tuo tarpu pasenusios šildymo sistemos negalima efektyviai eksploatuoti, jos priežiūros sąnaudos tampa didelės, o daugiabutyje nepavyksta optimaliai paskirstyti šilumos energijos.

Atnaujinus šilumos sistemą, ji tampa automatizuota – atsiranda galimybė įvertinti lauko temperatūrą ir pagal tai reguliuoti šildymą name taupant energiją. Butuose įrengiami individualios šilumos apskaitos prietaisai, todėl gyventojai gali reguliuoti temperatūrą bute ir mokėti tik už sunaudotą šilumos energiją.

„Mūsų patirtis rodo, kad įgyvendinus senos statybos daugiabučio renovaciją, namo energinis efektyvumas padidėja 50-70 proc. ir pasiekia šiuolaikinius standartus. Be to, priimant sprendimą dėl namo renovacijos svarbus ne tik sutaupymo aspektas. Tinkamai funkcionuojanti šildymo sistema užtikrina vienodas komforto sąlygas visuose renovuoto namo butuose“, – teigia Š. Eidintas.

Pataria rengti platesnės apimties projektą

Mažesnės sąskaitos už šildymą – ne vienintelė nauda, kurios gali tikėtis renovuoto daugiabučio gyventojai. Svarbiausias pokytis, parodantis renovacijos naudą, tai išaugusi būsto vertė.

„Esame pastebėję, kad rinkoje būstų vertė renovuotuose namuose išauga apie 15 procentų. Atlikę daugiabučio renovaciją, gyventojai gali džiaugtis ne vien išaugusiu gyvenimo sąlygų komfortu, bet ir padidėjusia jiems priklausančio nekilnojamojo turto verte“, – teigia „Būsto valdos“ atstovas.

Š. Eidintas priduria, kad spręsdami dėl namo renovacijos jo gyventojai dar rengiant investicinį projektą turėtų numatyti, kokia apimtimi jie nori atlikti pastato modernizavimo darbus. Pasitaikanti klaida – nuspręsti modernizuoti tik pagrindinius namo elementus, tokius, kaip daugiabučio fasadas, langai ir šildymo sistema, o laiptinių ar balkonų atnaujinimą palikti ateičiai, to nenumatant investiciniame projekte.

Vėliau, atsiradus poreikiui atnaujinti namo laiptines ar įstiklinti balkonus, daugiabučio bendruomenė susiduria su problema, nes reikia keisti investicinį projektą ir iš naujo rengti su renovacija susijusius dokumentus. „Patartina investiciniame projekte numatyti daugiau planuojamų atlikti darbų ir dėl jų įgyvendinimo apsispręsti vėliau, negu apsibrėžti tik labai siaurą modernizacijos darbų spektrą“, – pataria Š. Eidintas.

Gyventojai, norintys pasitarti dėl renovacijos, sužinoti daugiau informacijos apie investicinio projekto rengimą, pastato modernizacijos procesą ir finansavimo galimybes, kviečiami kreiptis į „Būsto valdos“ specialistus telefonu 8 700 55188 arba el. paštu klauskite@civinity.eu

Pasitarkite dėl namo renovacijos su „Būsto valda“ specialistais!

Registruokitės konsultacijai tel. 8 700 55188, el. paštu klauskite@civinity.eu arba www.bustovalda.lt